Wrapper a smak cygara

      Jak zapewne większość palaczy wie, liść pokrywowy (tak zwany wrapper) zapewnia nie tylko atrakcyjny wygląd cygaru, ale kształtuje także jego walory smakowe. Wśród wielu opinii na ten temat przeważa pogląd, iż wpływ ten nie przekracza 10%. Na łamach magazynu "Cigar Advisor" David "Doc" Diaz – z pomocą Hendrika Kelnera Jr – próbuje odpowiedzieć w jakim stopniu rodzaj owijacza wpływa na smak cygara.
      Autor wspomina swoją wizytę w Dominikanie na początku 2008 r., podczas której odwiedził fabrykę znanych cygar "Davidoff" w Santiago i spędził w niej jeden – ale jakże owocny – dzień. Wymieniony już wcześniej członek zarządu – Hendrik Kelner Jr  – oprowadził go po fabryczce, a następnie zaprosił do swojego biura na piętrze fabryczki, by przy cygarze pogawędzić na różne tematy. Podczas miłej rozmowy zrodził się pomysł w jaki sposób najlepiej zademonstrować wpływ “okrywacza” na smak cygara.
      Wkrótce na blacie biurka wylądowały trzy cygara wyjęte z humidoru, trzy tego samego rodzaju, a więc posiadające identyczny rozmiar, rodzaj mieszanki wypełniacza, ten sam zawijacz i owijacz (w tym przypadku chodziło o Connecticut Shade dojrzewającego w Ekwadorze). Dodajmy, iż użyta do jego produkcji mieszanka tytoniu była dość łagodna. Potem poproszono któregoś z pracowników o przyniesienie do biura kilku różnych liści tytoniu, z których powstają owijacze. Następnie pozbawiono dwóch leżących na biurku cygar oryginalnych pokryw i zastąpiono je dwoma nowymi, przyniesionymi przed chwilą. Autor artykułu opublikowanego w “Cigar Advisor” miał zaszczyt aktywnie uczestniczyć w tym eksperymencie.  Krótka degustacja cygar dała interesującą obserwację.. Otóż okazało się, iż pierwsze wyjęte z humidora cygaro – to z oryginalną pokrywą Connecticut Shade – cechowało się trawiastym i lekko pikantnym smakiem. Drugie z nich, to z zastępczą pokrywą wyprodukowaną przez krzyżówkę tytoni Cuban Seed i Connecticut Seed z Ekwadoru – charakteryzowało się średnio pikantnym smakiem i bardziej słodkim aromatem. Z kolei trzecie cygaro (w którym oryginalny wrapper zastąpiono dominikańską pokrywą Cuban Seed) było najbardziej pikantne, o wyraźnym drzewiastym smaku i aromacie.

................................................
Polecamy atrakcyjne fajki
................................................

      Jedno nie ulegało wątpliwości – cygara te – mimo identycznych wypełniaczy i zwijaczy – znacznie różniły się w smaku od siebie. Owe różnice można uznać za wręcz szokujące! Stało się jasne, że kiedy wypełniacz jest zbudowany z delikatnego tytoniu, wtedy wrapper staje się dominującym czynnikiem w ogólnym odczuciu smaku.
      Ale to nie koniec eksperymentu.
Tym razem pracownik fabryki przyniósł do gabinetu dwa identyczne cygara oraz dwa liście pokrywowe. I tak jak poprzednio – cygara najpierw pozbawiono oryginalnej pokrywy i w jej miejsce nawinięto nowy wrapper, pochodzący z tej samej rośliny, lecz z różnych jej części – z górnej i niższej partii. Różnice w smaku były wyraźne. Cygaro z pokrywą pochodzącą z dolnych partii rośliny było delikatniejsze, w smaku trawiaste i lekko pikantne, natomiast drugie – dobrze zbudowane o pełnym i słodkim aromacie.
      Tak więc kolejny eksperyment pokazał znaczną różnicę w smaku cygar w zależności od rodzaju wrappera.
Reasumując... na walory smakowe cygara wpływ mają różne czynniki. Bez wątpienia liść pokrywowy (wrapper) – który z natury swojej cechuje się wyraźnym smakiem i mocą – jest niezwykle istotnym czynnikiem, a w przypadku wypełniaczy zbudowanych z mieszanki lekkiej i średniej mocy tytoniu może być nawet zasadniczym. Kolejnym istotnym czynnikiem jest grubość cygara. W tych o mniejszej średnicy – mimo identycznego wypełniacza i owijacza – proporcja wrappera do wypełniacza jest wyższa, dlatego też i jego wpływ na smak cygara jest większy.
      Oczywiście każdy producent ma własną filozofię kształtowania smaku cygar. W tych o mniejszej średnicy zmianę walorów smakowych można łatwo osiągnąć dzięki zastosowaniu innej mieszanki wypełniacza, a wówczas rodzaj pokrywy ma mniejsze znaczenie. Jeśli zaś skład mieszanki wypełniacza jest ten sam, wtedy zasadniczym czynnikiem wpływającym na smak cygara (szczególnie w tych cieńszych) jest właśnie rodzaj liścia pokrywowego.
      Jednakże bez względu na wszystkie eksperymenty tylko palacz oceni czy dane cygaro mu leży i czy trafi ono do jego humidoru.